STUDY HALL SCHOOL STAFF 2019 – 2020

Back to Study Hall School

PRINCIPAL-MRS.SHALINI SINHA
VICE PRINCIPAL-MRS.MEENAKSHI BAHADUR
JUNIOR SCHOOL HEADMISTRESS-MRS. BANI MALHOTRA
CLASS CLASS TEACHERS C0-ORDINATOR CO-TEACHER
CLASS 12A MR. ANANT MISHRA
CLASS 12B MRS. ANURADHA BAIJAL
CLASS 12C MRS. PUNEETA SINGH MR. KAMLESH YADAV MR. PANAKJ BAJPAI
CLASS 12D MRS. SUPARNA CHATTERJEE MR. MOHD SHAHAB
MR. MOHD. SHAHAB
CLASS 11A MRS. MEENAKSHI SHAH
CLASS 11B MRS. BAHVNA VIRENDRA MR. HIMANSHU JOSHI MS. ANAS KHAN
CLASS 11C MR. RITIKA ASRANI
CLASS 11D MRS. PRACHI SAXENA MR. HIMANSHU JOSHI
CLASS 10A MRS. SHEEBA NAQUI
CLASS 10B MRS. PAYAL MALL DEVID MRS. SUMAN DWIVEDI MR. B.M. CHAUBE
CLASS 10C MRS. LAJO KAPOOR
CLASS 10D MRS. AKANKSHA MALHOTRA
CLASS 9A MRS. PREM PANDEY MR. SUDHEER GUPTA
CLASS 9B MRS. LANCY BIJU MRS. SEEMA CHAUHAN
CLASS 9C MR. AVSHESH MISHRA
CLASS 9D MRS. SOBHA PANDIT
CLASS 8A MRS. SIMI SRIVASTAVA
CLASS 8B MRS. VANDANA CHANDANI MRS. SUMAN SINGH MRS. NIDHI SHARMA
CLASS 8C MRS. BHAWNA TANDON
CLASS 8D MRS.NIDHI KUMAR
CLASS 7A MRS. PIYU CHAUDHARY MR. AMIT SHARMA
CLASS 7B MRS. ASHA BALI/MRS. SAIDA AHMAD MRS. BHARTENDU KASHYAP
CLASS 7C MRS. VISHAKHA SRIVASTAVA
CLASS 7D MS. PRATIKA RATHORE
CLASS 6A MRS. ARCHANA SETH
CLASS 6B MRS. DEEPALI JAIN MRS. POONAM SHARMA MR. SANDEEP BHATIA
CLASS 6C MRS. PREETI SINGH
CLASS 6D MRS. SONI JAISWAL
JUNIOR SECTION  TEACHER LIST (2018-19)
NAME OF TEACHER CLASS & SECTION SUBJECTS
VIBHA SHARMA 1 A ENGLISH, EVS, MATHS,COMPUTERS,CRAFT
MONICA G. ROY 1 B ENGLISH, EVS, MATHS,COMPUTERS,CRAFT
GULNAR RIZVI 1 C ENGLISH, EVS, MATHS,COMPUTERS,CRAFT
JAYATI WAHAL 1 D ENGLISH, EVS, MATHS,COMPUTERS,CRAFT
CHETNA GIDWANI 2 A ENGLISH, EVS, MATHS,COMPUTERS,CRAFT
RAJESHWARI SINGH 2 B ENGLISH, EVS, MATHS,COMPUTERS,CRAFT
POONAM MISHRA 2 C ENGLISH, EVS, MATHS,COMPUTERS,CRAFT
DEEPIKA G. ROY 2 D ENGLISH, EVS, MATHS,COMPUTERS,CRAFT
UTTARA SARAN 3 A ENGLISH, EVS, MATHS,CRAFT
GUNJAN SINGH 3 B ENGLISH, EVS, MATHS,CRAFT
RACHNA YADAV 3 C ENGLISH, EVS, MATHS,CRAFT
SONI JAISWAL 3 D ENGLISH, EVS, MATHS,CRAFT
SHALINI SANGAL 4 A ENGLISH, EVS, MATHS,GEOGRAPHY,HISTORY, CRAFT
DEEPALI SETH 4 B ENGLISH, EVS, MATHS,GEOGRAPHY,HISTORY, CRAFT
ANJU SINGH 4 C ENGLISH, EVS, MATHS,GEOGRAPHY,HISTORY, CRAFT
REKHA ANAND 4 D ENGLISH, EVS, MATHS,GEOGRAPHY,HISTORY, CRAFT
RUCHI BHATEJA 5 A,B,C,D SOCIAL STUDIES, PROJECT ( CLASS 2 A,B,C,D)
ANJU GUPTA 5 A,B,C,D ENGLISH, PROJECT (CLASS 4 A,B,C,D)
NUPUR BAJPAI 5 A,B,C,D SCIENCE , PROJECT ( CLASS 3 A,B,C,D)
PIYU CHOWDHARY 5 A,B,C,D MATHS
RENU SHARMA 1C, 2C. 3C, 4C, 5C HINDI, SANSKRIT
REKHA VERMA 1A, 2A, 3A, 4A, 5A HINDI, SANSKRIT
SONIA CHAWLA 1B, 2B, 3B, 4B, 5B HINDI, SANSKRIT
SUNITA VERMA 1D, 2D, 3D, 4D, 5D HINDI, SANSKRIT
MUKTA SHARMA 3,4,5 (ALL SECTIONS) DANCE
SMRITI TIWARI 1,2 (ALL SECTIONS) DANCE
PRATIMA KRISHNA 3,4,5 (ALL SECTIONS) COMPUTERS
SANGEETA GOEL 1,2,3,4,5 (ALL SECTIONS) LIBRARY
KALPANA SINGH 1,2,3,4,5 (ALL SECTIONS) YOGA
PRIYANKA VERMA 1,2,3 (ALL SECTIONS), 4 A,B & 5 A,B GAMES
PREETI SHARMA 4 C,D & 5 C,D GAMES
AMINA AMIR 3,4,5 (ALL SECTIONS) ART
ANITA SAXENA 1,2 (ALL SECTIONS) ART
SANJAY SRIVASTAVA 1,2,3,4,5 (ALL SECTIONS) TABLA
NARVADA SOOD 1,2,3,4 (ALL SECTIONS) INDIAN MUSIC
DR. BIJU KUMAR BHAGAWATI 5 A,B,C,D INDIAN MUSIC
SAURABH MALHOTRA 3,4,5 (ALL SECTIONS) WESTERN MUSIC
RAJIT DOYLE 1,2 (ALL SECTIONS) WESTERN MUSIC
KATYA SRIVASTAVA 5 A,B,C,D FRENCH
SHREYA ADITYA ARORA ALL CLASSES SUBSTITUTE

SUBJECT TEACHERS

JUNIOR SCHOOL SUBJECT TEACHERS -
SUBJECT TEACHER
SOCIAL SCIENCE MRS.RUCHI BHATEJA
ENGLISH MRS.ANJU GUPTA
MATHEMATICS MS PIYU CHOWDHURY
SCIENCE MRS.NUPUR BAJPAI
HINDI MRS.RENU SHARMA
MRS.REKHA VERMA
MRS.SONIA CHAWLA
MRS.SUNITA VERMA
SPORTS MRS.PRIYANKA VERMA
MRS.PREETI SHARMA
COMPUTERS MS.PRATIMA KRISHNA
YOGA MRS.KALPANA SINGH
ART& CRAFT MRS.AMINA AMIR
MRS ANITA SAXENA
LIBRARY MS.SANGEETA GOEL
ASSISTANT TEACHER MS.SHREYA BHARGAVA
MUSIC , DANCE & INSTRUMENTS MRS.NARVADA SOOD
DR.BIJU KUMAR BHAGWATI
MRS.MUKTA SHARMA
MR.SANJAY SRIVASTAVA
MS SMRITI TIWARI
SENIOR SCHOOL SUBJECT TEACHERS -
SUBJECT TEACHER
MATHEMATICS MRS. MEENAKSHI SHAH
MR. HIMANSHU JOSHI
MR. AVSHESH MISRA
MR. B.M.CHAUBEY
MRS.PIYU CHAUDHARY
MRS. SONI JAISWAL
MRS. VISHAKHA SRIVASTAVA
MRS. DEEPALI JAIN
SCIENCE MR. SUDHEER GUPTA
MS. NIDHI SHARMA
MR. ANANT MISHRA
MR .MOHD. SHAHAB
MRS. ANURADHA BAIJAL
MR. ANAS KHAN
MS.LANCY BIJU
MR.KAMLESH YADAV
SOCIAL STUDIES MRS. SUPARNA CHATERJEE
MRS. PREM PANDEY
MRS.PAYAL MALL DAVID
MRS.PRACHI SAXENA
MRS. ARCHANA SETH
MRS. SIMI SRIVASTAVA
COMMERCE MR. PANKAJ BAJPAI
MS. NEHA RASTOGI
MS. SHIKHA GOYAL
MS. PRATIKA RATHORE
ENGLISH MRS.SAIDA AHMAD
MRS.REKHA DHONDIYAL
MRS. BHAVNA VIRENDRA
MS. RITIKA ASRANI
MRS. SHOBHA PANDIT
MRS. NIDHI KUMAR
MS. SHEEBA NAQVI
 MS. PRATIKA RATHORE
HINDI MRS.MEENAKSHI BAHADUR
MRS. SUMAN DWIVEDI
MRS. LAJO KAPOOR
MRS. BHAWNA TANDON
MRS.ASHA BALI
MRS. PREETI SINGH
ART & CRAFT MRS.SANGITA GUPTA
MR.SANDEEP BHATIA
MRS. SANGEETA GOEL
COMPUTER APPLICATIONS MRS. SEEMA CHAUHAN
MRS. SUMAN SINGH
MS. PRATIMA KRISHNA
MR. AMIT KUMAR SHARMA
SPORTS / YOGA MR. RAJ KUMAR DUBEY
MR.RAJESH SINGH
MUSIC , DANCE, INSTRUMENTS MRS. NARVADA SOOD
DR. BIJU KUMAR BHAGWATI
MRS. MUKTA SHARMA
MR. SANJAY SRIVASTAVA
LIBRARY MRS. NEERJA TANDON
FRENCH MR. NAVNEET

Back to Study Hall School

Comments are closed.